| Rahmen: | Spicy Full carbon Ultimate 170mm travel (29“), pressfit, boost, metric, thru axle |
| Rahmenmaterial: | Carbon |
| Laufradgröße: | 29″ |
| Anzahl Gänge: | 1 x 12 |
| Farbe: | Beige |
| Gabel: | Fox 38 Float Factory Kashima Grip 2 boost 15×110 170mm (29”) 44mm offset |
| Dämpfer: | Fox DHX2 Factory Series 2-position Adjust lever Trunnion 205×62,5mm spring rate: 350(S) 400(M) 450(L) 500(XL) |
| Federweg: | 170mm / 170mm |
| Bremsen: | Shimano XT M8120 4 Pistons |
| Bremsscheiben: | Shimano MT800 203mm Center Lock |
| Steuersatz: | FSA Orbit Zero stack |
| Vorbau: | Lapierre alloy CNC, 0°, L: 35mm (S) 40mm (M) 45mm (L/XL) |
| Lenker: | New Lapierre alloy 6061DB Ø31.8mm, Width: 760mm – Rise: 15mm (S/M), Width: 780mm – Rise: 30mm (L/XL) |
| Griffe: | Lapierre grips anodized, S/M: small diameter, L/XL: large diameter |
| Sattel: | Lapierre AM Saddle |
| Sattelstütze: | Lapierre RAD+ dropper Post, Ø: 31.6mm, travel 125(S), 150mm (M), 170mm (L/XL) + Shimano lever |
| Kurbel: | Shimano XT M8120 32T 165mm/ (S) / 170mm (M/L) / 175mm (XL) |
| Tretlager/Innenlager: | Shimano MT800 Press Fit |
| Schaltwerk: | Shimano XT M8100, 12s Shadow + |
| Schalthebel: | Shimano SLX M7100 12s |
| Kassette: | Shimano SLX M7100 12s |
| Kette: | Shimano Deore M6100 12s |
| Reifen vorne: | Schwalbe Magic Mary 62-622, Super Trail, Addix Ultra Soft, 67EPI, TR |
| Reifen hinten: | Schwalbe Big Betty 62-622, Super Trail, Addix Soft, 67EPI, TR |
| Laufradsatz: | DT Swiss EX1700 SPLINE® 622x30c, 28H, Custom stickers, boost tubeless ready (Center Lock – Microspline driver) |
| Pedale: | NW-91K |
| Sonstiges: | Lapierre Thru axle + Bottle opener lever + Tubeless valves |






